A környezet egy tér, amelyben az élő szervezetek élelmet és menedéket találnak. Az ember az élő természet szerves része. Az élethez szüksége van: hőre, levegőre, vízre és élelmiszerre. Az emberi faj a többi állat közül kiemelkedik és különbözik azzal, hogy gondolkodik, kommunikál beszéden keresztül és megváltoztathatja saját javára a környezetet, de sajnos ez gyakran fordítva sül el. A tevékenységünk célja az volt, hogy felhívjuk az ötödikes speciális osztály tanulóinak a figyelmét a környezetszennyezés veszélyeire és megismertessük őket a környezettudatos viselkedéssel. Beszélgettünk a vízben élő állatokról, a gyerekek egy maguk készítette "tiszta folyóban" játszottak, amibe kavicsokat, kagylókat, állatokat helyeztek. Beszéltünk arról is, hogyan érzik magukat az állatok a tiszta folyóban. Majd egy ökológiai katasztrófa "következett": az olaj, a vegyi anyagok szivárgása a folyóba és a folyóba dobott szennyezett hulladék. Egyetértettünk abban, hogy a szennyezett vízben sem az állatok, sem az emberek nem éreznék jól magukat. Ezután megpróbáltuk eltávolítani az olajat a vízből, ami sajnos nem sikerült. A természetet védenünk kell, mert mi is részei vagyunk!
Tantárgyközi elem napja - környezetvédelmi nevelés
Nemzetközi adatvédelmi nap
A nemzetközi adatvédelmi nap alkalmából a V.A és az V.B osztályos tanulókat bevezettük az adatvédelem világába. Szituációs játékok segítségével elsajátították az alapismereteket: milyen adatokat kell védeni és miért, kinek és milyen helyzetben kötelességünk odaadni személyes adatainkat. A tanulók szülő, tanár, orvos, és rendőr szerepébe is belebújhattak.
A magyar kultúra napja
Január 22. a magyar kultúra napja, ezért a mi iskolánkban is megemlékeztünk erről a napról. A felső tagozaton minden osztályba ellátogatott Rybár Monika és Rybár Vivien a IX.A osztály tanulói, akik beszámoltak a tanulóinknak ennek a jeles napnak a kialakulásáról és valódi értékéről, mely Kölcsey Ferenc nevéhez fűződik, aki ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását. Éppen ezért minden osztályban meg is hallgattuk a magyar Himnuszt.
Értesítés!
Tantárgyközi elem napja – Környezetvédelmi nevelés
A téli szünet után nem mindennapi élményben volt részük a 4.A és 4.B osztályos tanulóknak, hiszen leesett az első hó. Az iskola udvarán is élvezhették a tél nyújtotta örömöket. Még mielőtt elkezdődött volna a hócsata és a hóemberépítés, megbeszéltük a biztonságos viselkedés alapvető szabályait az egészségmegőrzés szempontjából. A környezetvédelmi nevelés kapcsán nem feledkeztünk meg a madarak etetéséről sem. Jó volt látni a gyerekek pirospozsgás és boldog arcát.
Felfrissülve tértünk vissza az osztályba, ahol szép rajzok készültek a természetben szerzett élményekről.
Rendhagyó magyar irodalom órák
Ki ne ismerné Petőfi Sándor Falu végén kurta kocsma című versét?
A kutatások jelenlegi állása szerint a kocsma még ma is létezik a magyarországi Tunyogmatolcs település határában, ahol Petőfi Sándor ottjártakor megírta ezt a közismert versét.
A vers olvasása közben szemünk elé tárult a táj, a kocsma hangulata, hisz a költő egy teljes valósághű korabeli életképet tárt elénk.
Majd jött az ötlet a diákok részéről. Tanuljuk meg! Rövid idő alatt ez meg is történt. Majd Erika néni tovább szőtte az ötletet. Versenyezzünk (5.A, 5B, 6A), melyik osztály tudja szépen hangsúlyozva előadni a verset. A három osztály egymást meglátogatva előadta a költeményt, melyet szakavatott zsűri pontozott. Értékelve volt a bevonulás, a vers ismerete, előadásmódja, az összkép és a rendezett kivonulás. Pontlevonás járt azért, ha valamelyik diák nem tanulta meg pontosan a verset úgy, ahogy azt a költő leírta. Mindezen követelményeknek megfelelően a zsűri (Éva néni, Aranka néni, Zoli bácsi, Iza néni) meghozta döntését:
1. hely – 6.A
2. hely – 5.B
3. hely – 5.A
A jutalom sem maradt el. A féléves konferencia előtt néhány szép egyes magyar irodalomból javíthat a félévi osztályzaton.
Mi volt a verseny célja? Tanulgatni a nyilvánosság előtti szereplést, a csapatmunkát, egymást segíteni a verstanulásban, felelőséget vállalni a jó szereplés érdekében, közösen harcolni a pontokért.
Pedagógusok aktualizációs képzése
Amíg tanulóinknak meghosszabbítottuk a szünetet egy nappal, az iskola pedagógusai egész napos képzésen vettek részt a kassai Regionális Pedagógustámogató Központ két mentora vezetésével. Az egyik képzés egy pedagógus-támogató tréning, a Well-being (tanári jóllét) volt. Eva Zuzana Jenčušová tréner vezetésével olyan gyakorlati tevékenységeket sajátítottunk el, amelyek segítségével a saját jóllétünk és az iskola jólléte is javulhat, mert a pedagógus "jólléte" nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a tanulók is jól érezzék magukat az iskolában. A másik terület az osztályfőnöki munka fontosságáról szólt. Lenka Duchová az osztályfőnök munkájára és a tanulók személyiségének fejlődésére összpontosított: az önismeret, empátia, az együttműködés és a kommunikáció fejlesztésére fókuszáltunk a gyakorlatok során.
4