Ma rendeztük meg a Petőfi-Tompa Országos Seregszemle iskolai fordulóját. Tanulóink két kategóriában versenyeztek, összesen 17 tanuló készült a tanító nénik segítségével választott vers vagy próza előadására. A járási versenyen hat tanuló képviseli majd iskolánkat március 31-én. Köszönjük a tanító néniknek a felkészítést!
Iskolai vers-és prózamondó verseny
- 4
A víz érték
Tegnap a víz világnapján a 3. ABC osztályos tanulók sétát tettek a városban, ahol felkeresték a vízforrásokat.
A mai napon a tanító nénikkel prezentációt néztek meg a víz fontosságáról, különböző feladatokat, játékokat, versenyeket végeztek. Megtanulták, hogy víz nélkül nincs élet a Földön. Minden élőlénynek szüksége van rá, ezért kötelességünk a vízre vigyázni és odafigyelni a pazarlására.
Preventív foglalkozás: iskolai zaklatás II
A kassai Pedagógiai-Pszichológiai Tanácsadó és Prevenciós Központ pszichológusa a tegnapi nap folyamán a hatodikos tanulóinkkal foglalkozott. A foglalkozás célja az volt, hogy a gyerekek különböző modellhelyzetek segítségével megértsék, hogy mi minősül zaklatásnak, bántalmazásnak, mit érezhet a zaklatott, mit kell tenni, ha zaklatás, bántalmazás szemtanúja vagy.
5
Könyvhónap
"Könyvek révén sokan lesznek tudóssá az iskolán kívül is, könyvek nélkül viszont senki nem lesz tudós, még az iskolában sem!"
(J. A. Comenius)
Márciusban az idén is a könyvek jelentőségéről beszéltünk az iskolában. A 7. C speciális osztály tanulói ezúttal a gyermek és ifjúsági irodalomi alkotásokkal ismerkedtek, részleteket olvastak a könyvekből. Könyvjelzőket is készítettek és abban egyetértettek, hogy szókincsük bővítésének fő forrása az olvasás.
1
A víz maga az élet! Számodra is az!
Minden év március 22-én ünnepeljük a víz világnapját. Ebből az alkalomból a II. A osztályos tanulók különböző játékok, feladatlapok, valamint ismeretterjesztő filmek, előadássegítségével bővíthették ismereteiket a vízről, ami nélkül nem lenne élet a Földön.
A sokoldalúság olimpiai jelvénye - kerületi verseny, Kassa
Iskolánkat a mai versenyen 3 tanuló képviselte, közülük Kanaloš Justin (6.B) 1. helyezett lett! Gratulálunk!
További versenyzők: Baščúr Krisztián (6.B) 13. hely, Horváth Annamária (5.B). 14. hely. Szép volt fiúk, lányok!
2
Rendhagyó olvasás óra
A könyvhónap alkalmából a 3.B osztály tanulói rendhagyó, élményekkel teli olvasás órán vettek részt. A közel két órás foglalkozáson szlovákiai roma írók és költők meséit és verseit ismerték meg, majd illusztrációkat is készítettek. A délelőtt vidám, szórakoztató játékokkal ért véget. Multifunkčné centrum pre deti a mládež Moldava nad Bodvou és BAFF SA o.z. köszönjük a meghívást!
11
Könyvtárban voltunk
Az esős idő ellenére a 4. B osztályos tanulók a Szepsi Városi Könyvtár által megrendezett ,,Március, a könyv hónapja" című kötetlen beszélgetésen vettek részt. Jutka néni a könyvek létrejöttétől a könyvtár jelentőségén keresztül, verses, találós kérdésekkel tette színesebbé a tanulók szövegértésének fejlesztését. Nem maradhatott el a csodaszép könyvjelző készítése sem.
Preventív foglalkozás: iskolai zaklatás
A kassai Pedagógiai-Pszichológiai Tanácsadó és Prevenciós Központ pszichológusa a tegnapi nap folyamán az ötödikes tanulóinkat vette célba. A foglalkozás célja az volt, hogy a gyerekek különböző modellhelyzetek segítségével megértsék, hogy mi minősül zaklatásnak, bántalmazásnak, mit érezhet a zaklatott, mit kell tenni, ha zaklatás, bántalmazás szemtanúja vagy. A foglalkozás ötletbörzével kezdődött, ahol a tanulóknak meg kellett határozniuk a zaklatás fogalmát. Majd a tanulók különböző helyzetekről megállapították, hogy zaklatásnak számít-e, vagy sem. A tevékenység végén közösen azonosították a zaklatás típusait (fizikai, verbális, szociális) és meghatározták a tipikus jellemzőket, mint például: egyértelmű szándék a másik bántalmazására, erőviszonyokban fennálló különbségek a támadó és az áldozat között, az incidens gyakorisága, az áldozat kellemetlen érzései.
Bábszínházban voltunk
Másodikos tanulóink pénteken Kassán kirándultak. A bábszínházban a Babszem Jankó c. meseelőadást nézték meg, majd egy rövid városnézésre indultak. Multifunkčné centrum pre deti a mládež Moldava nad Bodvou, köszönjük a szép napot!
4
Iskolai mentálhigiéné - Beszéljünk tanulóinkkal a háborúról!
A tavaszi szünet utáni első napon a reggeli körben a háború kitöréséből adódó félelmeinkről beszélgettünk. A gyerekek sok információt (gyakran téveseket, álhíreket) hallanak a felnőttektől, a médiákból, a közösségi hálókról. Elmondásuk szerint otthon nincs lehetőségük szorongásaikat megosztani, enyhíteni a szüleikkel. Megegyeztünk, hogy a tanítás kezdetén a reggeli körben naponta megbeszéljünk, kibeszéljünk mindazt, ami aggasztja őket. Ebből született az ötlet a legújabb alkotásainkhoz: "A Föld virágokban nevet".- Mi mikor nevetünk?- Mitől érezhetnénk jobban magunkat? Mi jut eszetekbe amitől jobb kedvre derülhetnénk? Mit szerettek otthon délutánonként csinálni? Összegyűjtöttük együtt az ötleteinket, és megfestettük. Ezek az alkotások felejthetetlenek maradnak számunkra!
Kereszttantervi elem napja/hete – Pénzügyi ismeretek
Az életben való eligazodáshoz nélkülözhetetlen a megfelelő pénzügyi tudás. Akár a számlák kifizetése, akár a pénz beosztása, megtakarítása terén. Érdemes minél előbb elkezdeni és bevezetni a kisdiákokat a pénzhasználat világába, valamint tudatni velük, hogy „A pénz nem a fán terem”. A speciális osztályok diákjai (III.D, IV.C) a hét folyamán különböző játékok, szerepjátékok, feladatlapok, valamint ismeretterjesztő filmek segítségével bővíthették tudásukat.
„Semmi sem ingerli annyira kalandra az embert, mint az, ha lapos a pénztárcája.“
Viktor Hugó idézettel indítottuk a mai tantárgyközi kapcsolatok napját. A lapos pénztárca ellenére sikerült bevásárolnunk. Az újrahasznosítás címszava alatt pedig díszdobozokat, virágcserepeket készítettünk. Megtanultuk, hogyan lehet dugványozással muskátlit ültetni és a húsvétra gondolva búzát is vetettünk. A lapos kövecskékből húsvéti nyuszikat festettünk. A nap végére pedig a 3. A, B, C osztályokban megtaláltuk a szegénység elleni gyógyírt a következő idézetben összefoglalva: „Kíváncsi vagy hogy lehet küzdeni a szegénység ellen? Dolgozni kell.“ Jessika Park
8
Rajzverseny 🚒🔥⛑👩🚒
Téma: A tűzoltók munkája a járvány idejénA következő rajzokkal pályáztunk:
Farsangoló a 0. évfolyamban
"Elegünk van már a télből, hóból, fagyból, hideg szélből.
Jōttünk vígan maskarában, tél bosszantó maszkabálba."
A társadalmi igazságosság napja
A koronavírus-járvány 2020-ban emberek millióit taszította szegénységbe, és az eddiginél is nagyobb mértékű társadalmi igazságtalanságot eredményezett. A szegények és gazdagok közötti szakadék egyre nagyobb, a gazdasági felépülés pedig hosszú folyamatnak ígérkezik. Szegénység, szociális bizonytalanság, esélyegyenlőtlenségek. Csak néhány példa arra, hogyan üti fel a fejét a társadalmi igazságtalanság szerte a világban. Az ENSZ 2009 óta minden évben február 20-án ünnepli a társadalmi igazságosság napját, amely így lehetőséget ad arra, hogy végiggondoljuk, milyen változásokra lenne szükség egy egyenlőbb világ kialakításához. Ötödikes tanulóink ma erről hallgattak meg egy interaktív előadást.
TESZTELÉS 9 - 2022
A Szlovák Köztársaság Iskolaügyi Minisztériumának T9 - 2022-re vonatkozó rendeletének értelmében az alapiskolák kilencedikes tanulóinak országos központi felmérője a következő napokon kerül sor:
2022. április 6-án /szerda/ - matematikából és magyar nyelv és irodalomból,
2022. április 7-én /csütörtök/ - szlovák nyelv és irodalomból.
A tesztelés papír formában fog megvalósulni.
.
További információt a https://www.nucem.sk/ oldalon találhatják meg
Preventív előadás
Iskolánkban a tanítás mellett nagy hangsúlyt fektetünk a helyes viselkedés elsajátítására. Rendszeres megelőző előadásokkal, jó példával járunk elő, viszont a szülői jelenlét, törődés, útmutatás semmivel sem pótolható: a szülő felelősséggel tartozik gyermekéért, különösen élete első 18 évében, hiszen élettapasztalat híján ekkor ő még nem képes felmérni saját tetteinek súlyát. Ma az alsó tagozatos tanulókra összpontosítottunk.
A Szepsi és Bodolló közötti útszakaszon autózókat egyre gyakrabban kellemetlen meglepetés éri: az út széli bozótosból a közeli romatelepen élő gyerekek köveket dobálnak az autók felé. Ezzel nem kis kárt okoznak az autótulajdonosoknak. Az iskola támogatói csoportjával, a rendőrséggel és a szociális hivatallal együttműködve ma előadással egybekötött beszélgetésen felvilágosítottuk a gyerekeket az esetleges tetteik következményeiről.
HOLNAPTÓL ÉRVÉNYES VÁLTOZÁSOK
Február 26-tól csak az a tanuló marad karanténban, akinek pozitív lett a tesztje. A pozitív tanulóval kapcsolatba kerülő tünetmentes gyerekek tovább járhatnak iskolába, viszont 10 napon át szájmaszkot kell viselniük az iskolában.
A fertőzött gyereknek legalább 5 napig kell karanténban maradnia Ha az 5. nap után nincsenek tünetei, jöhet iskolába, de még 5 napon keresztül szájmaszkot kell viselnie.
Ha a fertőzött gyereknek az 5. nap után is vannak tünetei, a gyerekorvos dönti el, hogy mikor jöhet iskolába.
Kérjük a szülőket, hogy a tünetmentességi igazolást hétfőn küldjék a gyerekekkel. Ha a gyerek nem vitt haza nyomtatványt, a szülő hétfőn reggel aláírhatja az iskolában.
Felhívjuk a szülők figyelmét arra, hogy csak BETEGSÉG ESETÉN, az orvossal való megbeszélés után írhat a szülő igazolást gyermekének öt napra. Ellenkező esetben a tanuló igazolatlanul hiányzik.
Találkozunk február 28-án, hétfőn!