A 2.ABCD osztályokban a mai olvasás órán Móricz Zsigmond: A huszár című műve segítségével beszélgettünk az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről, szerepéről a magyar történelemben. Az óra elején egy rövid beszélgetéssel indítottunk, majd megnéztünk egy videót a forradalom legfontosabb szereplőiről (Petőfi, Kossuth, Jókai). Ezután a csoportos foglalkozás következett, ahol szebbnél szebb alkotások készültek. (Mgr. Sillik Viktória)
Mire emlékezünk és mit ünneplünk március 15-én?
Rendhagyó magyar és zene órák a felső tagozatos osztályokban 🇭🇺
Március 15-e a magyarság legnagyobb nemzeti ünnepe. Több mint 177 év választ el bennünket 1848 hőseitől, de a szabadságvágy, bátorság, hazaszeretet eszméje, az eszmék melletti kiállás semmit sem változott. A 48-as fiatalok jól tudták, aki győzni akar, bátornak kell lennie, vállalnia kell küldetését. Maguk álltak ki, és maguk vitték győzelemre a forradalmat.
Tartsuk tiszteletben ezt a napot!
A születésnapok, családi évfordulók, vagy akár családi ebédek méltó megünneplését már korán megtapasztalja egy gyerek. Alapvető ismereteik vannak tehát arról, hogy bizonyos alkalomkor másképp öltözünk fel, másként viselkedünk, mint hétköznapokon. A diáknak azt kell megszoknia, hogy egy ünnepségen tisztelettel kell végig hallgatnia másokat, és tudniuk illik, hogy miért és mit is ünneplünk.
Március 15-e tiszteletére mindenki elkészítette a saját kokárdáját, amit aztán magukra kitűzve viseltek a megemlékezés alatt.
A hét folyamán a magyar nyelv és irodalom órákon diákjaink piros, fehér, zöld ruhába öltöztették osztályaik ablakát. Közben arról beszélgettek, hogy milyenek is lehettek a márciusi ifjak, hogy Petőfi Sándor nemcsak a magyar irodalom egyik legnagyobb költője, hanem a forradalom vezéralakja is volt.
Néhány fontos fogalom is tisztázásra került (sajtó, cenzúra, forradalom, stb.) A Nemzeti dal Petőfi Sándor legismertebb költeménye, amely az 1848-49-es forradalom és szabadságharc máig ható üzenete.
Diákjaink megtanulták, majd el is szavalták a költeményt.
Ahogy a márciusi ifjak, úgy mi is azt kérjük, hogy:
Legyen béke, szabadság és egyetértés.
(V. Király Erika, Konkoly Aranka, Hricó Izabella, Szitás Erika, Jakab Tímea, Bányász E.)
8
Pénzügyi ismeretek: családi költségvetés
A III.A és IV.A osztály tanulói a mai napon egy újabb pénzügyi fogalommal ismerkedtek meg, mégpedig a családi költségvetés fogalmával. A mindennapi életből vett konkrét példákkal próbáltuk megközelíteni és körbejárni a témát. A gyerekek érdeklődve figyelték a prezentációt és aktívan bekapcsolódtak a beszélgetésbe. Megpróbáltuk a felhívni a figyelmüket arra, hogy mennyire fontos tudatosan és megfontoltan kezelni a család pénzügyeit, valamint milyen veszélyeket rejt a felelőtlen és meggondolatlan költekezés.
(Mgr. Knap Ildikó - pénzügyi ismeretek koordinátora)
Innovatív matekóra
Az 5.C és 6.C speciális osztályban innovatív matematikaóra valósult meg, amely modern technológiákat és kreatív tevékenységeket hozott a tanításba. A tanulók mobiltelefonok segítségével vizualizálták a geometriai alakzatokat, ami lehetővé tette számukra, hogy különböző nézőpontokból jobban megértsék azok formáját. Ezt a tevékenységet geometriai alakzatok, például kocka, hasáb és gúla építésével támogattuk, amelyhez pálcikákat és gyurmát használtunk.
Ez a gyakorlati tevékenység nemcsak abban segítette őket, hogy jobban megértsék a geometriai formák alakját, az oldalak, élek és csúcsok számának meghatározását, hanem fejlesztette a csapatmunkát is. A geometriai alakzatok szlovák elnevezéseit dominójáték segítségével gyakoroltuk, ami szórakoztató és interaktív tanulási élményt nyújt. (Horváth Ottó, Lucskay Henrietta)
Mozgáskoordináció fejlesztése a magyar órán
Az agyféltekék összehangolt munkája hozzájárul a mozgáskoordináció fejlesztéséhez is, továbbá javítják a figyelmet, a memóriát, a tanulási képességeket. Azoknál a gyerekeknél, akiknél tanulási nehézségek merülnek fel, bizonyos gyakorlatok rendszeres alkalmazásával javítható a két agyfélteke közötti kommunikáció. Egyes mozgásgyakorlatokkal és a vele párhuzamosan a szövegre, versre való összpontosítással letesztelhető a két agyfélteke összehangoltsága.
Az 5. speciális osztályban magyar nyelv és irodalom óráin kicsit megdolgoztattuk mindkét agyféltekénket.
Hamarosan a magyar emberek kokárdát tűznek a ruhájukra. Ennek kapcsán beszélgettünk a kokárda eredetéről, a bátran harcoló huszárokról, majd meg is festettük őket.
Kivágtuk és felragasztva egy papírlapra megdolgoztattuk mindkét kezünket. Amikor már mindkét kezünk tudta a dolgát, Szendrey Ákos Nagyszalontai gyermekjáték-gyűjteményéből Eszternákum, paszternák szövegkezdettel megtanultunk egy játékos versikét is.
A siker nem maradhatott el. Az örömhöz büszke gyönyörűség is társult, hogy ezt is megcsináltuk!
(V. Király Erika)
McDonald's Cup előselejtező⚽️
2025. március 12-én lezajlott a McDonald's Cup előselejtezője a szepsi multifunkciós sportcsarnokban. A tornán négy iskola vett részt. A mérkőzések izgalmasak és sportszerűek voltak. A tanulók kitartóan küzdöttek, és remek csapatszellemet mutattak. Köszönjük minden résztvevőnek és felkészítő tanárnak a részvételt és a támogatást!
Helyezések:
1. hely: ZŠ, ČSA 15 Moldava nad Bodvou
2. hely: ZŠ Jasov
3. hely: ZŠ s VJM., Moldava nad Bodvou
4. hely: ZŠ s VJM., Turňa nad Bodvou
Fogalmazástan kissé másképp a 6.A-ban
Magyar nyelv és irodalom fogalmazástan óráin fogalmazási gyakorlatok közé tartozik többek között valamilyen cselekménysor leírása. A gyakorlat segítségével a helyes mondatalkotás mellett a cselekménymozzanatok időrendbe állítását gyakoroljuk és oldjuk meg. Egy munkafolyamat leírása is lehet tudományos vagy éppen köznyelvi. Egy recept leírásánál nem használhatunk fölösleges szavakat, szóismétléseket, azok elkészítésénél, megvalósításánál pedig fontos az időrend betartása. A 6.A osztályos tanulóink mindezt egy tetszés szerinti recept megírásánál gyakorolhatták. Kérhettek otthoni, illetve internetes segítséget is. A munkafolyamat leírását tömören, érthetően kellett megfogalmazniuk, majd papírra vetniük. Az elméletet gyakorlat követte. Iskolánk gyakorló konyhájában két süteményt is elkészítettünk a leírt receptek alapján, ahol megfigyelhettük, hogy mennyire fontos az időrend betartása.
( V. Király Erika, Konkoly Aranka)
Vers- és prózamondó verseny - járási forduló
A XXXII. Tompa Mihány Országos Vers- és Prózamondó Verseny járási fordulóján iskolánkat öt tanuló képviselte. Tanulóink nagy izgalommal készültek a megmérettetésre, aminek meg is lett az eredménye.
A zsűri döntése alapján a követkető diákok lettek díjazva:
1.kategória
Rybár Sebastián, vers - 2.D- ezüst (felk. Mgr. Lengyel Ildikó)
Matta Kristián, vers - 3.B- ezüst (felk.Mgr. Képes Roland)
Kanaloš Patrícia, vers - 1.A - bronz (felk. Benyicky Laura)
Horvát Sebastián, próza - 3.A - bronz (felk. Mgr. Knap Ildikó).
2. kategória
Rybár Gusztáv, vers-4.B - ezüst (felk. Mgr.Kinyik Mária)
Mindenkinek gratulálunk az elért sikerhez, és a kollégáknak a felkészítéshez!
3
A sport öröm, a sport szabadság
Nagyon kevés olyan tevékenység van, ami annyi örömöt és élményt tud adni, mint a mozgás és a sport.
A jó időt kihasználva ma megtartottuk a heti 3. testnevelési óra blokkosított következő napját. Az egész iskola "mozgásban volt": ki az iskolaudvaron, valaki a tornateremben, a sportpályán, vagy túrázás közben. A legnagyobbak 11 kilométert gyalogoltak a debrődi Szent-László forráshoz, a kisebbek a hegy alatti sportpályán és a szepsi kőbányánál sportoltak. Az 5. óra után mindenki kipirulva, kellemesen elfáradva tért vissza az iskolába.
9
Roma Tanulók Vers- és Prózamondó Versenye
A tornai alapiskola a 2024/2025-es tanévben is meghirdette a Roma Tanulók Vers- és Prózamondó Versenyét. A verseny méltó ünnepe volt a költészetnek és a magyar nyelv szépségének. Tanulóink nagy odaadással készültek a megmérettetésre. Az előadások változatosak voltak, a zsűrinek nem volt könnyű dolga. Összességében egy színvonalas, élményekben gazdag versenyt zártunk. Helyezettjeink:
I. kategória:
Rybár Sebastián vers II.D, 1. helyezés (felk.: Mgr. Lengyel Ildikó)
Rybár Damián vers, II.D, 1. helyezés (felk.: Mgr. Lengyel Ildikó)
Horvát Sebastián próza, III.A, 1. helyezés (felk.: Mgr. Knap Ildikó)
Matta Kristián vers, III.B, 2. helyezés (felk.:Mgr. Képes Roland)
Kanaloš Patrícia vers, I.A, 3. helyezés (felk.: Benyicky Laura)
II. kategória:
Rybár Koloman vers, V.B, 1. helyezés (felk.: Mgr. Király Erika))
Rybár Gusztáv vers, IV.B, 2. helyezés (felk.: Mgr. Kinyik Mária)
III. kategória:
Hudák Tatiana vers, 2. helyezés (felk.: Mgr. Jakab Tímea)
Gratulálunk a nyerteseknek, a pedagógusoknak köszönjük a felkészítést!
2
Digitális eszközök veszélyei a gyerekekre - preventív előadás
Multifunkčné centrum pre deti a mládež Moldava nad Bodvou, köszönjük a meghívást! Képek forrása: www.facebook.com/mcmoldava
A farsang farka
Zeneórán megismerkedünk minden jelesebb ünnep, időszak hagyományaival, szokásaival, énekeivel, de az egyes napokhoz kötődő időjóslásokat is megemlítjük. A farsang csúcspontja a karnevál, hagyományos magyar nevén „a farsang farka”. Ez a farsangvasárnaptól húshagyó keddig tartó utolsó három nap, ami nagy mulatságok közepette, valójában télbúcsúztató is. Világhírű közülük a velencei és a riói karnevál, de ebben az időszakban rendezik meg a híres bécsi és budapesti operabálokat is. Magyar vonatkozású régi hagyomány a mohácsi busójárás, mely a farsang végén rendezett, hat napon át tartó maszkos, rituális, karnevál jellegű felvonulás, tánccal, zenével kísérve, mely mára nem csak országos hírű ünnepség, de 2009-től az UNESCO szellemi örökségek listáján is szerepel. 2012 óta hungarikumnak számít.
Megtudtuk, mi a húshagyó kedd, a torkos csütörtök, miért sütöttek farsangi fánkot, a Piroska, Vince, Pál napokhoz milyen időjóslás kapcsolódik, mi a balázsjárás és hogyan jósolja a tavasz közeledtét a medve február 2-án. (Bányász Emőke)