Az élet és az egészség védelme az 5. speciális osztályban
Tájékoztató találkozó
2024. november 25-én iskolánk pedagógiai asszisztensei kétórás tájékoztató találkozón vettek részt, amelyet iskolánk speciális pedagógusa, Polc Magdolna kezdeményezett. Az asszisztensek munkájuk végzéséhez szükséges módszertani iránymutatásokat kaptak.
A találkozó célja az volt, hogy az asszisztensek frissítsék tudásukat, amelyek a jogszabályi minimumra, a pedagógiai asszisztens kompetenciáira, az asszisztens - tanár - tanuló kapcsolatra, valamint tevékenységük fő feladataira összpontosítanak.
Az élet és egészség védelme a másodikos osztályokban
A 2. A,C,D izgalmas napot töltött az élet és egészség védelme témakörben. Az interaktív táblán érdekes feladatokat oldottak meg, amelyek az egészséges életmód fontosságára hívták fel a figyelmet. Közösen készítettek egy ragasztott kollázst, amely az egészséges ételeket mutatta be. A gyerekek meg is kóstolták ezeket az ételeket, és beszélgettek arról, hogy miért fontosak a megfelelő tápanyagok. Végül a sebkötözést is kipróbálták, játékosan gyakorolva, hogyan kell elsősegélyt nyújtani kisebb sérülések esetén.
Hogyan tanuljuk meg felismerni és kifejezni az érzelmeinket?
Az érzelmek mindennapi életünk részei. Nagy mértékben meghatározzák a gyerekek érdeklődési körét, sikereiket és motiváltságukat a tanítási órákon. Az etikaórákon a 6.A és a 7.A osztály tanulóival próbáltuk jobban megérteni saját érzelmeink jelentőségeit. A tanulók csoportokban dolgoztak, plakátokat készítettek, melyeken különböző emberi érzelmek tükröződnek vissza. A tanulóknak nagyon tetszett az aktivitás. Elmélyítették ismereteiket az emberi érzelmek sokaságában. Különböző stratégiákat, lehetőségeket sajátítottak el az érzelmek kezelésére.
Rendhagyó biológia óra
A mai napon iskolánk tanulói egy környezetvédelmi és ismeretterjesztő előadáson vehettek részt MVDr. Andrea Balazova, a Szlovák-karszt Nemzeti park (Národný park Slovenský kras) berzétei munkatársának köszönhetően. Az előadás a gólyákról szólt "Egy év a gólyák életében" címmel. A harmadikosok és ötödikesek megismerték a gólyák életét az egyes évszakokban, közelebb kerültek szokásaikhoz, vándorlásukhoz, megismerték a távoli rokonaikat. A kisebbek az előadás végén gólyacsőrt készítettek papírból. Köszönjük szépen a tartalmas és kiváló előadást!
7
Az egészség és az élet védelme – tantárgyközi elem napja
Iskolánkban igyekszünk évente többször felhívni tanulóink figyelmét az életben felmerülő nem várt nehézségekre. Ilyenek például a balesetek, tűzesetek, természeti csapások. Mindenki reméli, hogy élete során nem fog átélni ilyen nehéz szituációkat, mégis fontos, hogy beszéljünk róla, és fel legyünk készülve, hogyha mégis bekövetkeznének. A célirányú gyakorlat helyet ad a praktikus feladatok begyakorlására kint a természetben. Ezen a héten pedig az egyes tantárgyak keretén belül mélyítettük el tudásunkat a nem várt helyzetek megoldására. A biológia órákon az újraélesztés technikájávál ismerkedtünk meg elméletben és gyakorlatban egyaránt. Az angol órán a veszélyes szituációkkal foglalkoztunk és a fontos kifejezéseket megtanultuk angolul is. A szlovák órákon a tanulók játékos formában megtanulták, mennyire fontos az időben és helyesen történő elsősegélynyújtás, akár csonttörések esetén is. Szakképzett ápolók szerepét játszottuk, bemutattuk az alapvető kötözési technikákat, az otthoni elsősegélynyújtó készlet felszerelését és elmagyaráztuk, mi az, ami csontjainkra jó hatással van és mi az, ami káros. A tanulók visszajelzése alapján a foglalkozások nagyon hasznosak voltak.
Tantárgyközi elem napja – Az egészség és az élet védelme
A speciális osztályok etika óráján teret adtunk a váratlan események megoldására irányuló beszélgetésnek. Egy kisfilm segítségével megismerkedtünk a kisebb balesetek esetén történő elsősegélynyújtás szabályaival. Ilyenek például a kutyaharapás, méhcsípés, ficam, szem - és fülsérülések, napszúrás, forrázás. Játék és kvíz segítségével gyakoroltuk a segítségnyújtást. Az óra végén egy munkalap kitöltésével felmértük tudásunkat és átismételtük a fontos tudnivalókat.
Kölcsönös óralátogatás
Ma a 7. BS speciális osztály magyar nyelvtan óráján gyűltünk össze mi, pedagógusok, hogy tapasztalatok szerezzünk, ötletekkel segítsük egymás munkáját, értékeljük a látottakat és buzdítsuk egymást a további feladatok elvégzésére. A gyerekek hagyományos módszerekkel sajátították el az óra tananyagát, majd a tanultak alkalmazása és a visszacsatolás táblagép segítségével történt. Ádám Ildikó, köszönjük!
Kölcsönös óralátogatás
Az óralátogatás a pedagógus-önértékeléshez szükséges tapasztalatszerzés szempontjából a legfontosabb, leghitelesebb terület. Ma az 5. A matematika óráján találkoztunk, amit Bujňák Marcela kolléganőnk vezetett. A tanítási óra után megbeszéltük a látottakat, az alkalmazott módszereket, a pedagógiai elvek követését, a tanulócsoport adottságainak figyelembe vételét, a tantárgyközi kapcsolatok és a tantárgyközi elemek beépítését az órába, a korszerű pedagógiai technológiák alkalmazását, a folyamatos ellenőrzést és értékelést.
4
Floorball - járási alapkör
Ma került megrendezésre a floorball bajnokság járási válogatója, ahova a fiúk csapata először nevezett be. Két hónapos gyakorlás, edzés után nem kellett szégyenkezniük: az öt résztvevő iskola közül a negyedik (megosztott) helyet szerezték meg. Ez sajnos nem elég a járási versenyre való továbbjutáshoz, de akkor is büszkék vagyunk rátok! Gratulálunk a versenyzőknek és felkészítő tanáruknak, Kišpéri Zoltánnak!
2
3x3-as kosárlabda - járási bajnokság 🏀🏆🥈
November 6-án került megrendezésre a Kassa-vidéki járás 3x3 -as kosárlabda tornája. A versenyek a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont és iskolánk tornatermében zajlottak. A fiúk versenyében indultunk, a 9 résztvevő csapat közül a 2. helyet sikerült kiharcolnunk. Csapattagok: Baščúr Krisztián, Funty Gábor, Rybár Dávid, Grulyo Laci és Rybár Tibor. Szép volt fiúk! Gratulálunk!
3
Rajzverseny győztesei
Iskolánk is bekapcsolódott a 3. Gál Sándor Nap alkalmából meghirdetett rajzversenybe. Nagy örömünkre két harmadikos tanulónk, Kuča Eduard és Hudák Daniel (III.D) aranysávos minősítést kapott alkotására. Jutalmuk egy gyönyörű meséskönyv, aminek a fiúk nagyon örültek. Szívből gratulálunk!
Az állatok világnapja
Az idén októberben megünnepeltük az állatok világnapját az első évfolyamban. Nem véletlen, hogy ez a nap éppen Assisi Szent Ferenc emléknapjára esik, hiszen nagy állatbarát lévén, ő lett az állatok és az ökológusok védőszentje. Ezen a szép „állatos” rendezvényen beszélgettünk a vadon élő és a háziállatainkról egyaránt. Néhány tanuló elmesélte a többieknek, hogyan gondoskodnak a háziállataikról és sok érdekességet is elárultak róluk, ezáltal is erősítettük az állatokhoz fűződő pozitív kapcsolatukat.
Regionális nevelés – népi kultúra tantárgyközi elem
Múlt héten az 1.BD és a 2.ABCD osztályok a régiónkra jellemző őszi hagyományokról beszélgettek és tanulmányi sétát is tettek a városban. A séta során gyűjtött terméseket a kézműves foglalkozásokon használták fel. Az elkészült művekkel az osztályokat és a folyosót tették szebbé. Végül a környéken gyűjtött népdal és körjáték, A kassai szőlőhegyen... tette fel a koronát a foglalkozásra.
Őszi dekorációk
A felső tagozatosok technika órán őszi termésekkel dolgoztak.
Regionális nevelés és népi kultúra tantárgyközi elem
Ma a III. ES speciális osztályban az őszi népszokásokkal ismerkedtek meg a tanulók. Az őszi népszokások a gazdasági élet köré szerveződtek: kinti munkák utolsó időszaka, a munkák befejezése a tél előtt. A tanulók is megismerkedtek a szüreti hagyományokkal és népszokásokkal. Zene órán felelevenítették az őszi népi játekokat, mint a Lipem-lopom a szőlőt, majd az Érik a szőlő népdal tanulásával folytatták az órát. Ügyességi játék keretén belül ízelítőt kaptaka a szüret folyamatából, megismerkedtek a szürethez tartozó segédeszközökkel. A Márton-napi hagyományokkal is foglalkoztunk: eljátszották a történetet és a segédanyag segítségével sorba rakták a legenda történetét.
Méhészeti kiállítás a kassai botanikus kertben
Október 24-én Kassára utaztunk, hogy megtekintsük az iskolák számára megrendezett méhészeti kiállítást. Hatodikosaink a biológia órákon felkészültek a témából, így nagy figyelemmel és érdeklődéssel követték a méhész szakemberek előadását. Utána megkóstoltunk néhány mézfajtát és szavazhattunk arra, melyik volt számunkra a legízletesebb. Minden tanulónk igazi méhviaszból készíthetett egy karácsonyfadíszt, amit hazahozhatott. Időnk engedte, ezért végigsétáltunk a dendrológiai ösvényen is, meglátogattuk és etettük az ott tenyésztett házinyulakat, meghallgattuk a papagájok rikácsolását és megismerkedtünk az üvegházakban élő trópusi növényekkel és rovarokkal. Sok új információval és élménnyel gazdagodva értünk haza. Köszönjük szépen fenntartónknak az utazás biztosítását!
Takarékossági világnap
Az október 31-ei takarékossági világnap jó alkalom arra, hogy átgondoljuk a vásárlási szokásainkat, és megnézzük, hol tudnánk megfogni kicsit a pénzt. Mutattunk néhány egyszerű tippet, melyekkel spórolhatunk és még a környezetünket is óvjuk általuk. Hogy érthetőbb és közelibb legyen ez a téma tanulóink számára, megtekintettünk két prezentációt, majd beszélgettünk a látottakról, hallottakról. Virtuálisan bevásárolni indultunk. Nagy segítségünkre voltak a reklámújságok. Tízórait mentünk venni. Összehasonlítottuk, ki mennyit költött és mennyit spórolt. Jó móka volt.
Madárlesen voltunk
Ötödikeseink Štark Marcela tanárnővel és Balázs Andrea, a Szlovák-karszt Nemzeti Park (Národný park Slovenský kras) munkatársával meglátogatták a Somodi Madármegfigyelő Állomást, ahol Kiss Erik ornitológus várta őket. 45 perces gyalogtúra után csendben megközelítettük az állomást, ahol Erik bácsi már várt minket egy óriási háló mellett, amelyben madarak voltak befogva. Kiszabadította őket, ügyesen meggyűrűzte és szabadon engedte. Ez minden nagyon gyorsan történt, hogy a madarat minél kisebb stressz érje. Ezután elvezetett minket a táborba, ahol már vártak minket a befogott madarak és megismerhettük közelről is a gyűrűket, mit tartalmaznak, milyen jelek vannak rajtuk és miért is rakják a madarak lábukra. A madarak téli ellenőrzésekor azt vizsgálják, hogy milyen a fizikai állapotuk, mennyire vannak felkészülve a hideg napokra és hogy egyáltalán képesek-e átvészelni a kemény fagyokat. Közelről megfigyelhettük az ökörszemet, vörösbegyet, feketerigót és a hosszúfarkú fakuszt, ami egy nagyon ritka madár a vidékünkön és csak a Magas-Tátrában környékén található. Ami még érdekes, tavasszal sikerült befogniuk egy bajszos sármányt, amelyik Görögország és Horvátország tengerpartjainál honos. Egy nagyon érdekes tanulmányi kiránduláson vettünk részt.
Köszönjük szépen fenntartónknak az utazás biztosítását!
10
Az európai nyelvek napja 2024
2024. október 17-én a szepsi Multifunkciós Gyermek és Ifjusági Központban megrendezésre került az „Európai nyelvek napja” vetélkedő, amelyen hat alapiskola vett részt. A rendezvény célja a nyelvtanulás fontosságának hangsúlyozása és a multikulturális társadalom értékeinek bemutatása volt.
A vetélkedő első feladatában 30 kérdéses kvízt kellett megoldaniuk a diákoknak, melyek A, B, C és D lehetőséges válaszokat tartalmaztak. A kérdések különféle országok ételeiről, híres emberek által beszélt nyelvekről és különböző idegen szavakról szóltak. Iskolánkat négy tanuló képviselte, Hudák Tatiana (VII.A), Kónya Márió (VII.A), Rybár Attila (VIII.A) és Horváth Annamária (VIII.A), akik a feladatok során ügyesen teljesítettek.
A második részben a csapatok projektpapírokra rajzoltak és írtak az általuk választott országról. Az érdekes tények, híres emberek és a kultúra bemutatása különösen izgalmas volt, és a diákok nagyon kreatívak voltak.
Tanulóink az első és a második feladatnál is sikerrel szerepeltek!
A rendezvény alatt jól éreztük magunkat és sok új ismerettel gazdagodtunk.
8