A karácsony az év legszebb ünnepe. Erre az ünnepre mindenki lázasan készül. Iskolánk tanulói erre az alkalomra kézműves ajándéktárgyakat készítettek. A karácsonyi dallamok, az alkotás öröme teremtette meg az ünnepvárás meghittségét.
Karácsonyvárás
Mézeskalács sütés a szülőkkel
„Dolgos kezek dagasztanak,
Mézeskalács készül,
Fahéj, ánizs és akácméz,
mind – mind belekerül.“
A VI.B osztály tanulói a szülőkkel közösen mézeskalácsot sütöttek és díszítettek. Az ügyes kezek alatt számos illatos csillag, szív, fenyőfa,, csizma formájú mézeskalács született. A cukrázsok jutalma a saját kezűleg készített kálácsok es sütikelfogyasztása volt.
Iskolai étkeztetés januártól!
A téli szünet után, 2023. január 9-én azok a tanulók kaphatnak államilag támogatott ebédet, akiknek szülei:
januári dátummal ellátott, új nyilatkozatot adnak le az iskola igazgatóságán arról, hogy egyik szülő sem igényel adókedvezményt a 6-15 életkorú gyerek után,
befizetik a rezsiköltséget, amelynek összege havonta 6 euró.
A becsületbeli nyilatkozatot kérjék az osztályfőnököktől, de átvehető a Bodollói úti közösségi házban is.
A kitöltött becsületbeli nyilatkozat és a 6 euró december 21-éig, szerdáig leadható az osztályfőnöknek, vagy január 5-én, csütörtökön szintén az iskolában.
🎄
Storrytelling - A leningrádi pályaudvar gyermekei
A SAVORENGE adventi műsora
A Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola SAVORENGE énekkara 4 éve jött létre Király Erika, Benyicky Laura és Horváth Ottó pedagógusok vezetésével. Sikeresen szerepeltek Pozsonyban az elnöki
palotában, az amerikai nagykövetségen, a Biela vrana Díjkiosztó Gálán, a POHODA országos zenei fesztiválon, a királyhelmeci roma fesztiválon, illetve egy Kárpát - medencei zenés színházi
tehetségkutató versenyen hatodik helyezést értek el az egyik legnépszerűbb magyar rockopera, az István a király Koppány Vezér jelenetével. Sajnos a Covid megállásra kényszerítette az énekkart. Azóta generációs váltásra került sor a csapatban. A SAVORENGE megújult összetételében első alkalommal mutatkozott be a helyi
zeneiskola adventi koncertjén, mint vendég. A roma származású gyerekek nagyobb része szegregált életkörülmények között él.
Felzárkóztatásukhoz elengedhetetlenül szükségesek a tanításon kívüli nevelői munkák is, ahol nemcsak fegyelmet, rendet és következetességet tanulnak, hanem saját kultúrájuk ápolását is.
Köszönet Kaputa Alicának, a zeneiskola tanárának, illetve Fiľka Krisztiánnak, iskolánk volt alkalmazottjának a zenei közreműködésért.
10
A Savorenge fellépése
A helyi művészeti alapiskola (Základná umelecká škola Moldava nad Bodvou) és a Multifunkčné centrum pre deti a mládež Moldava nad Bodvou meghívására iskolánk SAVORENGE énekkara és zenekara közel három év kényszerszünet után újra közönség elé lépett. A művészeti iskola karácsonyi műsorán méltón képviselték intézményünket, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a koncert végén a közönség vastapsa. Gratulálunk a fellépőknek és köszönet az énekkar és zenakar vezetőinek!
Tantárgyközi elem napja: Mediális nevelés
A V.A, V.B, VI.B és VIII.B osztályos tanulók a média befolyásolásáról bővítették az ismereteiket az informatika órán. Az elméleti előadás során észrevették, hogy ők is befolyásolva vannak a TV, közösségi médiák vagy akár a zenék, ismert előadók által is. A diákok által leglátogatottabb közösségi médiák veszélyeire külön hangsúlyt fektettünk.
Hóembert építettünk 💨☃️❄️⛄️🫧
Korrupció ellenes világnap
“A fiatalság küldetése a korrupció felelősségre vonása.”
A korrupcióellenes világnapot minden év december 9-én rendezik az ENSZ Korrupció Elleni Egyezményének 2005. decemberi hatályba lépése óta.
Éppen ezért nem lehet elég korán elkezdeni a korrupcióról való beszélgetést a tanulóinkkal. Sok helyütt és sokféle formában felütheti a fejét. Számukra a baráti társaság, család és az iskolai környezet áll a legközelebb. Ezt ismerik és biztonságot nyújt számukra. Először is röviden elbeszégettünk arról, hogy mi is a szó jelentése. Képek és rövidfilm segitett abban, hogy érthető legyen a téma. A tanulók meglepően nagyon hamar ráéreztek a lényegére. Csak úgy jöttek belőlük a saját tapasztalataikon alapuló történetek, esetek. Az órát egy nagyon kedves rajzfilm megtekintésével zártuk.
Dúhova literatúra
Žiaci ôsmeho ročníka sa na hodinách slovenského jazyka a slovenskej literatúry oboznamujú rozmanitosťou slovenskej literatúry. Bohatosť a pestrosť literárnych žánrov a slovnej zásoby prirovnávajú k nádherným farbám nebeskej dúhy. V projekte "Dúhová literatúra " výtvarným zobrazením žiaci vyjadrili svoje cítenie a úctu k štátnemu jazyku.
Szakmai műhely: „Hogy minden gyerek megértse”
Iskolánkba a peremre szorult roma közösségből érkeznek gyerekek, ahol nem, vagy alig beszélnek magyarul vagy szlovákul. Ha azt akarjuk, hogy ezek a gyerekek szlovák vagy magyar nyelvű oktatásban részesüljenek, megértsék azt, és jó eredményeket érjenek el az iskolában, akkor segítenünk kell őket, és megfelelő oktatási anyagokat kínálnunk számukra az olvasási és matematikai műveltség fejlesztéséhez.
A Multifunkčné centrum pre deti a mládež Moldava nad Bodvou az ABCedu szervezettel együttműködve szakmai műhelyt szervezett a környék alsó tagozatos pedagógiai alkalmazottai részére, melynek célja a tanítók, pedagógiai asszisztensek, nevelők és szociálpedagógusok munkájának hatékonyabbá tétele. A képzés a következő területeket érintette:
- olvasás - és szókincsfejlesztés a JOGO kártyák segítségével, amelyen 4 nyelven (szlovák, angol, magyar, roma) vannak feltüntetve a szavak,
- a térbeli képzelőerő fejlesztése játékokkal
- Játékos matematika oktatás.
Iskolánkat 13 pedagógiai alkalmazott képviselte, köszönjük a lehetőséget!
Kárpát-medencei Óvodapedagógus és Tanító Találkozó
A Rákóczi Szövetség idén ősszel többszáz külhoni magyar óvónőnek és tanítónak szervezett hétvégi találkozókat azzal a céllal, hogy kifejezze az óvónők és tanítók iránti megbecsülését. A rendezvény a szakmai és kulturális programok mellett kiemelt figyelmet fordított az emberi és intézményi kapcsolatépítésre. A november 25-27. között zajló találkozón iskolánkból két alsó tagozatos pedagógus vett részt.
Robooks - készségfejlesztés padlórobotok segítségével
A Talentum Cassoviensis Alapítvány szervezésében meghívást kaptunk a Robooks – robotokkal az oktatásban és a fejlesztésben című konferenciánkra, amely a Robot-asszisztált terápiák a fogyatékossággal élő gyermekek fejlesztésében című Erasmus+ pályázat záróeseménye volt. A projekt megvalósítói a budapesti Csodavár Alapítvány, a Szatmári Egyházmegyei Caritas és a kassai Talentum Cassoviensis Alapítvány. A bemutató után workshop formájában munkacsoportokban mutatták be a szellemi és"robotikus" termékeket, eszközöket, módszertani anyagokat, amelyek segítenek a gyerekek motiválásában és fejlesztésében. A november 4-én megtartott konferencián iskolánkból egy alsó tagozatos pedagógus és egy speciálpedagógus vett részt. (Fotók: Hanesz Angelika)
"A világ a gyermekek szemével"
Rajzverseny a tolerancia napja alkalmából a Multifunkčné centrum pre deti a mládež Moldava nad Bodvou szervezésében. (4. B, 8. A)
Az egészség és az élet védelme (tantárgyközi elem napja)
„Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jóllét állapota, és nem csupán a betegség hiánya”. Így definiálja az egészséget az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Ezt a definíciót próbáltuk megbeszélni az 5. A és a 7.AB osztályokban. A helyes táplálkozáson és a mozgás fontosságán kívül a mentális egészség fogalmával is foglalkoztunk. Hangsúlyoztuk, hogy a harag, a gyűlölet és a stressz nem szolgálja egészségünket, hanem rombolja. Az órát gyümölcsök falatozásával zártuk.
November 30. - Számítógép biztonság nap
E jeles nap kapcsán oktató prezentációk és gyakorlati feladatok segítségével hívtuk fel a felső tagozatos tanulóink figyelmét arra, hogyan védjék meg a számítógépeiken tárolt információikat, illetve önmagukat a mindennap rájuk leselkedő internetes veszélyek ellen.
Tantárgyközi elem napja: Az egészség és az élet védelme.
A mai napon a 4.D speciális osztály tanulói egy hosszú sétát tettek. Útközben megbeszéltük, miért fontos a rendszeres mozgás a friss levegőn. Visszatérve az iskolába a tavasszal saját kezűleg szedett és szárított kakukkfűből finom teát főztünk. Mi már tudjuk, hogy a kakukkfű gyógynövény, kitűnő köhögéscsillapító és étvágygerjesztő. És hogy emeljük gyógyhatását, cukor helyett egészséges mézzel ízesítettük. Egészségünkre!!!
Az életet és az egészséget veszélyeztető szituációk felismerése (tantárgyközi elem napja)
A hetedik és a nyolcadik osztályos tanulóink egy prezentáció segítségével ismerkedtek meg azokkal a veszélyes szituációkkal, melyek balesetet okozhatnak az iskolában vagy az iskolán kívül. Sajnos, ha nem vagyunk elég óvatosak, a figyelmetlenség akár az életünkbe is kerülhet. Ezért fontos felismerni azokat a veszélyeket, problémás helyzeteket, amelyek gyakran a meggondolatlan viselkedésünk és cselekedetünk okozói lehetnek. Fontos, hogy megtaláljuk a módját, hogyan kell ezeket kikerülni és biztonságban maradni a mindennapi tevékenységeink során, sport közben vagy a nagyobb közösségben zajló tevékenységeink folyamán. Arról is beszélgettünk, hogyan kell eljárni akkor, amikor bekövetkezik a kisebb baleset, miképpen nyújthatunk akár első segélyt is apróbb egészségügyi problémák felmerülése esetén. Ezt praktikus módon is bemutattuk.
A tartalmas beszélgetés után a diákok egy teszt segítségével mérték fel tudásukat és felkészültségüket ezen a téren. Megfogadták, hogy igyekezni fognak tudatosan odafigyelni egymásra, vigyázni egymás biztonságára, egészségére.
Nyílt órák az 1. osztályokban
Az idei tanévben több alkalommal is lehetőség biztosítunk, hogy az első osztályos gyerekek szülei egy valódi tanítási órán ismerkedhessenek meg pedagógusainkkal illetve az iskolánkban folyó munkával. November 28-án bemutattuk, hogy a kis elsősök milyen sok mindent tanultak az első hónapokban. Természetesen 45 perc alatt nem lehet bemutatni az elmúlt hónapok munkáját, azonban a fejlődés szemmel látható azoknál a gyerekeknél, akik rendszeresen járnak iskolába. A szülőkkel való beszélgetés során arra a megállapításra jutottunk, hogy eredményt csak akkor tudunk elérni, ha a szülő partnerként kezeli az iskolát és a célunk közös: a gyermek testi, lelki és értelmi fejlődése.