Az egészséges életmódnak nem csak a rendszeres testmozgás és a változatos táplálkozás, de a megfelelő folyadékfogyasztás is elengedhetetlen része. A folyadékszükségletet sokféle itallal tudjuk fedezni. Ezek között vannak olyanok, amelyeket naponta lehet, sőt ajánlott fogyasztani, de vannak olyanok is, amelyek fogyasztása kapcsán a mértékletességet be kell tartani. A mai fiatalok előszeretettel fogyasztják a túlcukrozott italokat anélkül, hogy tudomásul vennék ezek káros hatásait. Pénteken a 7.C és D osztály tanulóival áttanulmányoztuk az italok összetételét, majd lemértük cukortartalmuk mennyiségét is. A gyerekek megdöbbenve vették tudomásul, hogy kedvenc italaljaik milyen mennyiségű cukrot tartalmaznak. Ezek után összeállítottak egy érdekes posztert, melyen iskolánk valamennyi tanulója szemügyre veheti kísérleteik végeredményét is. Reméljük sikerült rávezetni és meggyőzni a gyermekeket arról, hogy ezután megfontoltabban, tudatosabban válogassanak az üdítők között.
Beszéljünk az italról is!
II.A osztály: „Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, és vacsorázz úgy, mint egy koldus.”
A táplálkozási szokások gyermekkorban alakulnak ki, ezért fontos, hogy tanulóink mielőbb megtanulják a helyes ételválasztást. Fontos milyen ételcsoportokat ismernek meg és részesítenek előnyben, milyen irányban formálódik étkezési módjuk, a felnőttkort is jellemző étkezési magatartásuk. A mai napon megjegyeztük a 2 kulcsszót, mégpedig a mennyiséget és a minőséget. Lehet, hogy mennyiségben sokat eszünk, de az nem jelenti azt, hogy minden tápanyag bejut a szervezetünkbe. A változatos táplálkozás mellett nagyon fontos a megfelelő folyadékpótlás is. A helyes táplálkozási szokások kialakításában leghatékonyabb fegyverünk a példamutatás.
Gyümölcstálbajnokság az első évfolyamban
Az 1.A és B osztályok a „Beszéljünk az ételről” című projekt keretén belül a pénteki napot választották, melynek jelszava az „Egyél és mozogj!”. A mozgást a sportpályán kezdték, először futásban mérték össze az erejüket, majd a fiúk osztályok közötti futballmeccset játszottak. A lányok labdáztak és ugráló köteleztek. A mozgás után a gyermekek által készített ínyencségekből újabb verseny alakult ki, a gyümölcsöstálbajnokság. Egy szőlőszem sem menekült a torkos szájak elől.
Beszéljünk az ételről - A birsalma
Negyedikes tanulóink a birsalmával ismerkedtekl Megtudták, hogy a birsalmából: gyümölcslevest, gyümölcslevet, sajtot, lekvárt, likőröket is lehet készíteni. Savanyított káposzta eltevésénél aromaanyagként használható. Kellemes illata miatt a lakások hagyományos illatosítószere. Megízlelték nyersen, majd kompótot készült belőle, amit jóízűen el is fogyasztottak.
A kenyér útján a kenyér világnapján
Harmadikosaink a helyi pékségben követték mindennapi kenyerünk útját. A kenyér világnapján, bekapcsolódva a “Beszéljünk az ételről” című projektbe, megismerkedtek a kenyér készítésének folyamatával. Mindenki elkészítette a maga kis cipóját, ami a legeslegfinomabb az egész világon. Élményekkel telve és értékes tapasztalatokkal gazdagodva tértek vissza iskolánkba, ahol a szakácsnénik már várták őket a finom ebéddel.
Hamupipőke és A nagy ho-ho-ho horgász nyomában... - Beszéljünk az ételről, kicsiknek
Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozáshoz a hús illetve a hüvelyes növények fogyasztása ugyanúgy hozzátartozik, mint a gabona, zöldség, gyümölcs, vagy a tejfogyasztás. Mivel kevés halat eszünk, ezért fel szerettük volna hívni nulladikos tanulóink figyelmét a rendszeres halfogyasztás pozitív élettani hatásaira. Filmek segítségével megfigyelték hogyan fogják ki a halat a tavakban, tengerekben. Képzeletbeli tavunk partján horgászversenyt rendeztünk. Mindezt követően különböző hüvelyes növényekből mindnyájan elkészítették saját művészi alkotásukat.
Beszéljünk a vitaminokról
Vitamin a bőre őre, ezt fogyassza nyakra-főre! - hirdetik V.C osztályos tanulóink, akik a vitaminok fontosságáról tanultak iskolai projektünk keretében.
A SZEGÉNYSÉG ELLENI KÜZDELEM VILÁGNAPJÁN
Ne pazaroljunk, ne herdáljunk el minden értéket! Nézzünk körbe! Nézzünk be a szekrénybe, a hűtőbe, a szívünkbe, és gondoljunk azokra, akik talán örök életükben nélkülözni fognak… Ne csak ma, a Szegénység Ellen Való Küzdelem Világnapján, és ne csak holnap, A SZEGÉNYSÉG ELLENI KÜZDELEM VILÁGNAPJÁN, hanem ma is, holnap is és minduntalan! Hogy mi a szegénység? Manapság felesleges lenne magyarázni, hiszen nap mint nap látjuk, amint kilépünk az utcára vagy bekapcsoljuk a számítógépet. Nemcsak az a nincstelen, aki nem tudja fedél alatt, puha párnán álomra hajtani a fejét, hanem az is, akinek nem jut minden nap meleg étel az asztalra, vagy szakadt ruhái miatt kirekeszti a társadalom. És hogy mi a takarékosság? A takarékosság átgondolt költekezést, vagyis kiadás csökkentést jelent. A takarékoskodás nem más, mint spórolás. A spórolás ott kezdődik, hogy takarékosan élek, hogyan bánok a pénzzel, étellel, energiaforrásokkal napi szinten.
Amit eszel, úgy leszel!
Az egészséges táplálkozás hete alkalmából a VI. A osztály tanulói vendégül látták a VI. B osztály tanulóit egy röpke tízóraira. A lányok által elkészített „krémsajtos halas körözött” a ropogós kiflire kenve nagy sikert aratott.
Még mindig az ételről beszélünk - A tej
Még mindig az ételről beszélünk. A mai nap folyamán a tejtermékekkel ismerkedtek meg a nulladikos tanulók. Virtuálisan ellátogattak egy szarvasmarha gazdaságba. Figyelemmel kísérhették, hogyan készül a tejből a túró és a vaj. A megmaradt finom házi kenyér jobban ízlett a saját készítésű friss vajjal. A túróból pénteken egészséges nyalánkság készül majd.
A zene világnapján - Svetový deň hudby: Na pôde našej školy sa realizoval projekt s názvom: ”ŠKOLA ŽIJE DIVADLOM“. Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore z programu “Tu žijeme a pomáhame, Karpatskej nadácie a Lear Corporation, Seating Slovakia, s.r.o“. Projekt bol podporený sumou 1 750 Eur. V rámci projektu sme založili a realizovali hudobno - divadelný súbor. Ďakujeme za podporu!
Elfelejtettünk énekelni! - vallják sokan. Pedig az ének, a zene mindig is életünk része volt, Öröm vagy bánat, kudarc és siker, családi, baráti összejövetel csak énekszóval, muzsikával volt teljes. Ma, a zene világnapján a Romano Suno színjáttszók örömzenélésétől volt hangos az iskola. A világ minden emberével közösséget vállalva együtt énekeltünk. ...mert mi nem felejtettünk el énekelni! A mi iskolánkon a zene híd, mely összeköt kicsiket, nagyokat. Örömforrás, melyet az emberi természet nem nélkülözhet.
Beszéltünk az ételről - Vitaminbomba a dió!
A dióbél nemcsak ízletes, hanem bizony egészséges is. Lássuk röviden miért is:
A és E-vitaminban gazdag, többféle B-vitaminnal - megtalálható benne például a tiamin, amely ideg- és izomvédő, valamint serkenti a növekedést.
Gazdag növényi rostokban és ásványi anyagokban.
Sok benne a magnézium és a kálium, illetve megtalálható benne a csontképző fluor, valamint a mangán és a réz, amely a vérképzésben segít.
A benne levő szelén a szívizomgyengeség ellen kiváló, nem beszélve immunerősítő szerepéről. Lábadozó betegeknek kiváló a dióval gazdagított étrend.
Gazdag omega-3-zsírsavakban! A magvakban, így a dióbélben is található, többszörösen telítetlen zsírok, főként az omega-3-zsírsavak (pl. az alfa-linolénsav) kedvező hatásúak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében és hozzájárulnak az erek állapotának javulásához.
Jobb koncentráció! Szintén a többszörösen telítetlen zsírsavaknak köszönhetően a dió támogatja az agyműködést, növeli a koncentrációképességet.
A „ Beszéljünk az ételről“ c. projekt keretén belül a 7. B osztály tanulói diót szedtek, törtek, daráltak, hogy finom méhkas süteményt készítsenek belőle. Jó étvágyat!
MOZDULJ TE IS EURÓPÁVAL!
Az Európai Sporthét az Európai Bizottság kezdeményezése, amelyet 2015 óta minden évben megrendeznek a sport és a testmozgás népszerűsítése jegyében. A nemzetközi eseménysorozat idén 2019. szeptemberben 23-30. között zajlik szerte Európában. Idén mi is hozzájárultunk, hogy minél többen felkerüljünk Európa sporttérképére, és az Unión belül kiemelkedő részvétellel mozduljunk meg országszerte.
A kézmosás világnapja
Az egyik legfontosabb higiéniai szokásról beszélgettünk 2. osztályos tanulóinkkal, mégpedig a kézmosás fontosságáról. A kézmosás nélkülözhetetlen étkezések előtt, de minden esetben, amikor csak a szükségét érezzük. A kezeink tisztasága kiemelkedően fontos, hiszen a különféle fertőzések megelőzésében az egyik legmeghatározóbb dolog. Ahhoz, hogy ezt megfelelően végezzük el, ismernünk kell a művelet helyes menetét, lépésről lépésre. Az elhangzott ismereteket gyermekeink interaktív feladatokon keresztül mélyítették el. Kézmosásra fel!
Nemzetközi könyvjelzőcsere-program
Az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Szervezete (IASL) évek óta szervez az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapja (október) alkalmából nemzetközi könyvjelzőcsere-programot. Az olvasást és az iskolai könyvtárakat népszerűsítő programban az előző években több tízezer diák vett részt az egész világról, köztük a mi iskolánk is. Az egyedi könyvjelzők készítésében a legkisebbektől a legnagyobbakig minden korcsoport bekapcsolódhat. A projekt lényege, hogy a jelentkező iskolai könyvtárakat a résztvevő diákok számát figyelembe véve a nemzetközi szervezők összesorsolják és segítenek egy partneriskola könyvtárával felvenni a kapcsolatot. A diákok által készített egyedi könyvjelzőket pedig a kisorsolt iskolának kell elküldeni októberben, hogy a megajándékozandó diákok az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapjában megkaphassák. A könyvjelzők formájával, színével, készítésük technikájával kapcsolatban nincs elvárás, csak a résztvevő diákok képzelete szab határt. Az idei 10.alkalomra a negyedikeseink készítették a könyvjelzőket.
Az egészséges táplálkozás hetén
Az egészséges táplálkozás hetén az 1.C és 1.D osztály szorgos kezei kedden almából és piskótából pépet, majd szerdán finom sárgarépás - káposztás kenőt készítettek, melyet nagy örömmel el is fogyasztottak. A munkára való nevelés közben a gyerekek átismételve megnevezték, majd csoportosították a zöldségeket, gyümölcsöket. A csapatmunka nagyszerűen működött, segítséget nyújtottak egymásnak. Megbeszéltük, hogy mennyire fontosak szervezetünknek a vitaminok. Végül az alma héjából gyönyörű tájképet ragasztottak, festettek gyerkőceink.
Tanulmányi kiránduláson "Beszéltünk az ételről"
Az iskolánkban zajló „Beszéljünk az ételről“ projektbe az 5.B osztály tanulói is bekapcsolódtak. Tettük ezt kissé rendhagyó módon, az épület falain kívül. Az első megállónk a Buzita község határában található almáskert volt, ahol számtalan almafa érett gyümölcse várt bennünket. Nem haboztunk, vígan nekiláttunk a munkának. Szedés közben felelevenítettük a gyümölcsök szervezetünkre gyakorolt jótékony hatását. Meg is kóstoltuk az almákat, tényleg nagyon ízletesek voltak. Az ajándékba kapott almákból még sokáig fogunk csemegézni. A második megállónk a Buzita községben található gőzmalom épülete volt, ahol a kenyér alapanyagának a feldolgozásával ismerkedtünk meg. A négy szintes épületben megnézhettük a malom eredeti, fából készült szerkezetét és mindent megtudhattunk arról, ami a gabonaőrlést illeti: miként történt az őrlés, az osztályozás, a tisztítás és a gabonaszállítás. Élményekben gazdagon tértünk haza.
Vitaminvadászaton a nulladik osztályban
Nulladikosaink a mai napon vitaminvadászatra indultak. Interaktív, ismeretterjesztő játékok segítségével megkülönböztették, csoportosították, megnevezték a gyümölcsöket, zöldségeket. Ízlelés, tapintás, szaglás alapján játszva felismerték a különböző gyümölcsöket és zöldségeket. A dolgos kezek a tanító nénik segítségével sárgarépás kenőt készítettek, amit a tegnap sütött finom kenyérre kentek. Csemegézés közben megbeszéltük, hogy miért fontos a gyümölcsök illetve a zöldségek fogyasztása, a vitaminok bevitele a mindennapi étrendben.
A kézmosás világnapján
Ha nem mosod meg a kezed, a Bacimanók támadásba lendülnek, megbetegszel, megfájdul a hasad. Legjobb lesz, ha megtanulod, hogyan is kell helyesen kezet mosni. Az 1.A és B osztályokban már mi megtanultuk, gyakoroltuk, lerajzoltuk és ki is festettük. Fogadd meg a tanácsunkat, ne felejts el kezet mosni minden étkezés előtt és minden WC használat után!
Még mindig az ételről beszélünk!
A tegnapi nap témája a kenyér, péksütemény, gabonafélek, tészta, burgonya volt. A VIII.A osztály tanulói péksüteményeket készítettek: pizzás tekercset és sajtos rudacskákat. Elkészítésük olyan egyszerű, hogy akár maguk is megsüthetik tízóraira, vacsorára. Amilyen gyorsan elkészült, olyan gyorsan el is fogyott.