A Szegénység elleni küzdelem világnapja
Az ENSZ közgyűlése 1992 decemberében a Szegénység elleni küzdelem világnapjává nyilvánította október 17-ét. A közgyűlés felhívta a tagállamok figyelmét arra, hogy szenteljék ezt a napot a szegénység elleni küzdelemmel kapcsolatos konkrét tevékenységek bemutatásának.
Dittel Jutka tanító néni 2015. október 19-én nevelő-oktató prezentációjával erre a jelenségre hívta fel figyelmét alsó tagozatos diákjainak. Tanulóink érdeklődéssel és együttérzéssel hallgatták a harmadik világban élő gyermektársaik viszontagságait.
Őszi kukucskáló - Alsósaink munkáiból
Iskolai egészségnevelési- és drogmegelőzési program
A hatékony megelőzés szükségessége évek óta ismert. A megelőzés egyik bevált módszere a közoktatás keretein belül megvalósított prevenció.Iskolánk hetedikes és nyolcadikos tanulói a drogmegelőzési hónap iskolai projekt keretében beszélgetéssel egybekötött előadáson vettek részt. A projekt első előadását városunk szociális munkásai az állami rendőrség munkatársával karöltve vezették.
Köszönjük segítségüket.
RENDHAGYÓ ANGOL ÓRA ISKOLÁNKBAN
2015. szeptember 25-én, kedden, tanulóink egy rendhagyó angol órán vehettek részt iskolánkban. Az angol tanár, Mark Britten, egyenesen Angliából érkezett hozzán, akinek eredeti angol kiejtését élvezet volt hallgatni. A diákok nagyon hamar megkedvelték, ugyanis játékos, vidám és barátságos légkörben zajlott a tanítás. Ezt a lehetőséget az EnglishONE projektnek köszönhetjük, amibe iskolánk is bekapcsolódott. Nagyon örülünk, mert ebben a tanévben még több ilyen angol órára kerül sor iskolánkban.
Európai Mobilitási Hét - 2015
Európai Mobilitási Hét - 2015
Iskolánk asztaltfestéssel kapcsolódott be az Európai Mobilitási Hét rendezvénysorozatába. Az idei kampány témája az utazási módok keverése és a nagyközönség aktív életmód folytatására történő ösztönzése, mottója: Válassz, válts, variálj! Szeptember 18-án intézményünk 5 diákja, névszerint Bari Alex, Bari Nikolas, Rybár Edmund, Fiľka Nikolas és Baszcsur Karmen Tóth Erzsébet pedagógiai asszisztens vezetésével az iskola melletti parkoló aszfaltjára „varázsolták“ a mozgó világűr egy részét.
Nemzetközi konferencia - Kölcsönös tapasztalatcsere
2015.VIII.25-26. Nemzetközi konferencia - Kölcsönös tapasztalatcsere
A rendelkezésre álló európai uniós források lehetőséget nyújtanak nemzetközi együttműködésre a szociális problémák orvosolása terén. Ennek a lehetőségnek a hatékony felhasználására egy kölcsönös tapasztalatcserén vettek részt iskolánk pedagógiai asszisztensei a szepsi terepmunkások kíséretében. A „Legyen jobb a gyermekeknek nemzeti stratégia” valamint a „Társadalmi felzárkózási stratégia” keretén belül Magyarországon olyan program indult, mely a gyermekek jólétéért küzd.
A programban résztvevők ezekkel a lehetőségekkel ismerkedhettek meg. Ellátogattak Bódvalenkére, ahol megtekintették a „Biztos Kezdet Gyerekház” működését. Betekintettek a szendrőládi Roma Kulturális Központba valamint az Edelényi Közösségi Házba.
A soron következő napon a magyarországi szakemberek érkeztek Szepsibe, ahol iskolánkban részt vettek egy közös konferencián.
Ünnepélyes tanévnyitó - 2015/2016
Iskolánkban a nyár folyamán szervezési változások történtek. Tanulóink egy része más környékbeli oktatási intézményekben folytatják szeptembertől tanulmányaikat. Az idei tanévet több mint 440 tanulóval kezdtük. Sajnos ebben a tanévben is két műszakban folyik majd a tanítás, 6 osztály 120 diákjának kell délutáni oktatásban részesülnie. A szervezési változás új iskolai programváltást igényelt. Változott intézményünk arculata, prioritásai.
Fő célunk, Albert Sándor a Selye János Egyetem rektora megfogalmazásában egy jó iskola létrehozása. Egy olyan iskoláé, amiről a pedagógus és a szülő is álmodik. A pedagógus jó iskolában szeretne tanítani a szülő jó iskolába szeretné járatni a gyerekét.
De milyennek is tervezzük ezt az jó iskolát - Milyen a jó iskola?
-
Az a jó iskola, ahol a diák sok ismeretanyaghoz jut, vagy az, ahol jól érzi magát, ahová szívesen jár?
-
Az a jó iskola, amely az „életre” készít fel, vagy az, ahol a diák „éli” a maga életét?
Mi egy olyan iskolát szeretnénk kialakítani, ahol:
- jó pedagógusok tanítanak, akikre főleg az jellemző, hogy a tanulókhoz pozitívan viszonyulnak (szeretik, megértik őket, empatikusak), következetesek, igazságosak, de igényesek is. Minden szituációban képesek az önkontrollra, a saját tantárgyukat tudják, és meg is tudják tanítani, a tanulókat respektálják, egyenrangú félnek tekintik őket, a tanulók teljesítményét pozitívan motiválják.
A mi elképzeléseink szerint azok a jó iskolák, amelyek autonóm intézményként működnek, van jövőképük és küldetésnyilatkozatuk, saját iskolakultúrával rendelkeznek, megvan a saját arculatuk, élükön jól felkészült igazgató áll, képzett tanerőkkel rendelkeznek, akik állandóan tovább képezik magukat. Az iskolában zajló folyamatok átláthatóak és kiszámíthatóak, működésükre a partnerközpontúság jellemző, „hasznos” dolgokat tanítanak, humánus értékelési eljárásokat alkalmaznak, megtanítják a diákot tanulni, és felkészítik őket az élethosszig tartó tanulásra.
Elképzelésünk megvalósításához feltétlenül szükséges közvetlen környezetünk együttműködése, összefogása, bizalma, kollégáim és munkatársaim alázatos, becsületes és felelősségteljes munkavégzése, a fenntartó részéről pedig a nyugodt működés feltételeinek megteremtése, a kiszámíthatóság és a stabilitás biztosítása.
Ezúton szeretném megköszönni kollégáim és önmagam nevében is iskolánk fenntartójának és a városi hivatal valamennyi alkalmazottának eddigi együttműködését és önzetlen segítségét az új iskolai évünk beindításához.
-