Értesítjük a szülőket és a tanulókat, hogy holnaptól, azaz október 12-től a szájmaszk viselése az alsó tagozaton is kötelező! Kérjük a szülőket, hogy az 0-4. évfolyamba járó gyermekeiknek is biztosítsanak be szájmaszkot!!!
Hangszerbemutató
Alsó tagozatos tanulóink Boncsér Gábor miskolci népzenész, zenetanár jóvoltából ízelítőt kaptak a népi hangszerekből. A gyerekek megismerték a kobozt, a moldvai csángók jellegzetes hangszerét, a különböző fúvósokat – pásztorfurulyát, flótát, tilinkót, hosszú furulyát, kanászkürtöt. Érdekes hangzása miatt a doromb, a kecskeduda, a tambura, a tekerőlant (más néven nyenyere) felkeltette a gyerekek érdeklődését. Köszönjük a szepsi székhelyű Bódva-völgyi és Érchegységi Kulturális Központnak a találkozó megszervezését!
4
Őszi célirányos gyakorlat
A mai napon megtartottuk az őszi célirányos gyakorlatunkat. Felső tagozatos tanulóink felfrissítették eddig szerzett ismereteiket a lakosságvédelem és a katasztrófák elleni védelem alapjaiból. Pedagógusaink állomáshelyenként feladatokkal várták a váltakozó csapatokat. A beszélgetéssel egybekötött ismeretszerzés után rövid kérdések segítségével felmérték és értékelték az ismereteket. A játékokkal egybekötött, vidám hangulatú és tanulságos napon az időjárás is a kedvünkben járt.
9
Preventív előadás: A kézmosás világnapján
Ez az egyszerű hétköznapi művelet sok betegségtől menthet meg minket, így nem árt évente legalább egyszer kihangsúlyozni fontosságát. A helyes kézmosás lépéseire a világjárvány idején még fokozottabban oda kell figyelnünk. A Kassai Regionális Közegészségügyi Hivatal munkatársa egy olyan műszerrel vizsgálta a kezeinket, ami egy foszforeszkáló anyag segítségével megmutatta a szennyeződést a kezeken. Ezért szükséges odafigyelni az alapos kézmosásra.
4
Preventív előadás
Az emberi életnek nemcsak a világjárvány idején van a legnagyobb értéke, hiszen a vészhelyzetekben az emberi életek 90%-át az egyszerű emberek mentik meg. Mi jelent elsősegélyt nyújtani? Milyen helyzetben szükséges az elsősegélynyújtás? Mi a teendőnk utána? Mit tartalmaz az elsősegélynyújtó készlet? Ezekre a kérdésekre adta meg a választ a Kassai Regionális Közegészségügyi Hivatal munkatársa a hetedikes tanulóinknak.
1
„Egyszer volt, hol nem volt” napunk a IV.D-ben
A IV.D osztályban ma délelőtt születésnapot ünnepeltünk. Nem is akárkiét, a magyar népmeséét. A hangulatunkat a zord, borongós időjárás sem ronthatta el, meséink varázslatos birodalmának kapuját már kora reggel gondosan bezártuk, nehogy valami megzavarja közös ünneplésünket. Ma hiába próbált hozzánk szegődni a csúfolódás, piszkálódás, árulkodás…, jókedvünket semmi sem ronthatta el. Kiválasztottuk az egyik legkedvesebb történetet, és kezdődhetett a mulatság. Meghallgattuk, elolvastuk, felolvastuk, elmeséltük, megnéztük, ábrázoltuk és el is játszottuk.
„Egészségesek akarunk lenni” – elsődleges drogmegelőzési program
Az előadás során az alsó tagozatosok a „Ne tedd tönkre okos tested” c. könyvről beszélgettek, elsősorban a dohányzás, alkoholfogyasztás, drogok és egyéb kábítószerek és vegyszerek negatív hatásáról a fiatal szervezetre.
A felső tagozatosok az önmegismerés témájával foglalkoztak. Ezzel kapcsolatban kérdőívet töltöttek ki, melyben véleményt alkothattak arról, hogy hogyan töltenék szabadidejüket, és mi az, amiben kiemelkedő teljesítményre képesek. Továbbá felállították az általános értékek sorrendjét és kidolgoztak egy napirendet is, amely a megfelelő időbeosztás szempontjából elengedhetetlen. Általánosságban köztudott ugyanis, hogy a serdülőkorban levő fiatalok számára a legnagyobb veszélyt az unalom és a bármilyen aktivitás iránt mutatott érdeklődés teljes hiánya jelenti.
Ahány nyelvet beszélsz, annyi embert érsz
Ahány nyelvet beszélsz, annyi embert érsz - tartja a mondás. Szeptember 26-án, a Nyelvek Európai Napján Európa nyelvi sokszínűségét ünnepeljük, emellett ez a nap a nyelvtanulás fontosságára is felhívja a figyelmet. A IV.A és IV. B osztály tanulói sok – sok érdekességet tudtak meg az Európában használt nyelvekről, majd egy versenyen mérték össze tudásukat, ahol különböző szavakat fordítottak le szlovák, angol és roma nyelvre. A legügyesebb csapat egy kis jutalomban részesült.
Az egészséges életmódra nevelést nem lehet elég korán elkezdeni
Jó, ha tanulóink nap mint nap szem előtt tartják, hogy a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás, valamint a helyes életmód mind-mind meghatározza egészséges fejlődésüket. A IV.D osztályosok, míg sült a vitaminokban gazdag sütőtökjük, egészségnapot tartottak. Az oktatófilmek által szerzett új ismereteket feladatsorokkal gyakorolták, majd egy 8 éves kisfiú rajzfilm történetén keresztül remekül szórakoztak az egészséges életmód Louie-féle mókás, gyakorlati útmutatóján. A rendhagyó nap emlékeként, hogy a tanultak feledésbe ne merüljenek, a faliújságjukra felkerültek az Egészség dal sorai is: „… Nem csalás, nem ámítás: Óvd az egészséged! S holnaptól az életed boldogabban éled!”
6
Tantárgyközi elem napja: környezetvédelmi nevelés
A 3.A,B osztályos tanulók beszélgetés során tudatosították, hogy az ember mennyi mindent megváltoztat a környezetében, hogy az számára élhetőbb legyen. Létrehoz, lerombol, figyelembe nem véve az élő környezetet. Emellett rengeteg hulladékot termel, amit újra lehetne hasznosítani a hulladék szelektív gyűjtésével.
A 9.A osztály angol óra keretén belül ismerkedett meg a természetkárosítás fogalmával, valamint játékos ügyességi feladatokkal hívtuk fel a figyelmet a hulladék újrahasznosításának fontosságára. Az 5. osztályos tanulók a matematika órán szintén a hulladékfeldolgozás fontosságáról beszélgettek, miközben a témához kapcsolódóan szöveges feladatokat oldottak meg.
6
A tej és a tejtermékek az egészséges táplálkozás fontos elemei
Iskolánkban minden év szeptemberében megrendezésre kerül az iskolai tejnap. A mai napon minden tevékenység a tej köré épült. Érdekesebbnél érdekesebb foglalkozásokon vehettek részt az alsó tagozatos tanulóink, így bővíthették ismereteiket a tej és a tejtermékek jótékony hatásairól. (0., 1., 2. évf., 3.C)
6
Illemszabályok, játékszabályok, viselkedés
A 6.C-ben az egész napos foglalkozás középpontjában a kommunikáció állt, amely a konfliktuskezelés legfontosabb eszköze. Egy társasjáték segítségével megbeszéltük a fair-play játszma fontosságát. Aztán az udvariasságról és az illemről esett szó. A helyes és helytelen viselkedési formákat eljátszottuk, majd értékeltük. Szines kupakokból kiraktuk a kulcsszavakat és rávilágítottunk a felelősségteljes viselkedésre Földünk jövőjével kapcsolatban.
6
„A látás és megértés öröme a természet legnagyszerűbb ajándéka.“ (Einstein)
A természethez való pozitív hozzáállást fejlesztését már a gyermekkorban kell elkezdeni. A környezetvédelmi nevelés (tantárgyközi elem) napján különböző tevékenységek zajlottak a speciális osztályokban. A legkisebbek a természetben való viselkedés szabályairól kaptak útmutatást, beszélgettek a természet védelméről és azokról a lehetőségekről, amelyik szebbé, élhetővé teszik környezetünket (3.C). Az idősebbek az iskola környékén összegyűjtötték a szemetet és megtanulták felismerni a lakóhelyünkön élő madarakat és a fákat terméseik és leveleik alapján (8.B).
6
Preventív előadás
A serdülőkorban szembesül a személy a legtöbb területen a változásokkal: biológiai, szociális, intellektuális téren egyaránt. Ezért örömmel fogadtuk az MP Education akkreditált szervezet előadóját, Ing. Zuzana Šutá-t, aki a hetedikes lányainknak a serdülőkorban végbemenő, lányokat érintő változásokról tartott érdekes és hasznos előadást.
4
Tejnap a IV.D-ben
A IV.D osztályosok ma délelőtt tejben, vajban fürödtek. A tejnapindító "holló és róka" története közben, ők is kedvet kaptak egy kis sajtra. Még szerencse, hogy nincs messze az iskolától a bevásárlóközpont ! Rövid idő alatt megtalálták a tejtermékeket és illedelmesen várták a tanító nénit, míg kifizeti a bevásárlást. Nincs is finomabb az együtt készített tízórainál! Falatozás közben a tej útjáról tanultak. A rendhagyó délelőtt versenyfeladatokkal zárult: Vigyázz, kész, sajt!
3
Informácia o voľnom pracovnom mieste / Állásajánlat - értesítés
Környezetvédelmi nevelés a IV.D-ben
Tantárgyközi elem napja: környezetvédelmi nevelés a IV.D-ben
A IV.D osztály mai napja rendhagyó volt. Valamennyi tanítási óránk a környezetvédelem jegyében telt. Az első órán egy keretmese története keltette fel a gyermekek figyelmét a kék színű bolygónkat fenyegető veszélyekre. Miután beszélgettünk a minket körülvevő csodálatos világ rejtelmeiről, útra keltünk. Tanulmányi sétánk során megszámoltuk a díszbokrokon illatozó virágokat, a faágakról csüngő almákat, a rózsatövek virágkoronáit. Megjegyeztük, hogy a fák érett gyümölcsei lehullanak a földre, nem kell az éretlen terméseket erőszakkal leszakítani. Miközben megfigyeltük az iskolánkhoz közel eső gazdasági udvar állatait, beszélgettünk a lovak háziasításáról is. Nem hangoskodtunk, nem nyúltunk a kerítés rácsai közé..., tanultuk a természetjárás szabályait. Útban hazafelé a hulladékok újrahasznosításáról is szó esett. Hogy is van a mondóka? „Kékbe papír, de csak tiszta, sárgába műanyag lapítva. Üvegek a zöldbe. El ne felejtsd! Dobd be!” Rendhagyó délelőttünket mozaikképek kirakásával és Albert Barillé ismeretterjesztő rajzfilmsorozatával zártuk. A környezettudatossághoz vezető utunk elején járunk, sokat kell tanulnunk még. (Papp A.)
3
Ön tudja, hogy mit csinál éppen a gyermeke?
Az “Ön tudja, hogy mit csinál éppen a gyermeke?” elnevezésű kiállitást a SzK Belūgyminisztériumának kampányrészeként városunk közösen szervezte a Kassai Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal gyermekvédelemért felelős koordinátoraival. Iskolánk tanulói érdeklődéssel tekintették meg a pozsonyi, rózsahegyi, kassai diákok képzőművészeti alkotásait, amelyeknek témája a szūlői bántalmazás, tudatmódosító szerek, az internet veszélyei, szexuális erőszak és bantalmazás, emberkereskedelem, zaklatás.
1Az “Ön tudja, hogy mit csinál éppen a gyermeke?” elnevezésű kiállitást a SzK Belūgyminisztériumának kampányrészeként városunk közösen szervezte a Kassai Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal gyermekvédelemért felelős koordinátoraival. Iskolánk tanulói érdeklődéssel tekintették meg a pozsonyi, rózsahegyi, kassai diákok képzőművészeti alkotásait, amelyeknek témája a szūlői bántalmazás, tudatmódosító szerek, az internet veszélyei, szexuális erőszak és bantalmazás, emberkereskedelem, zaklatás.
Informácia o voľnom pracovnom mieste / Állásajánlat - értesítés
Tudnivalók a 2020. szeptember 2-i tanévkezdéssel kapcsolatban
1. A SZK Oktatásügyi Minisztériuma rendelkezése alapján 2020. szeptember 2-tól a tanévkezdés minden tanuló számára kötelező, a tanítás pedig az iskola működési rendje szerint zajlik.
2. Az iskola a tanév folyamán az aktuális intézményi járványügyi helyzetet figyelembe véve a következő módon működik:
– zöld fázis: az iskolában egyetlen tanulónál és alkalmazottnál sem merült fel a koronavírus-fertőzés gyanúja,
– narancssárga fázis: az iskola tanulói és/vagy alkalmazottai körében felmerült a koronavírus-fertőzés gyanúja,
– piros fázis: fertőzött az iskola 2 vagy több tanulója/ nem pedagógiai alkalmazottja, vagy egy pedagógusa.
3. A tanév a zöld fázisban indul.
4. A tanuló iskolába lépésének napján átadja a bejáratnál a törvényes képviselő által kitöltött becsületbeli nyilatkozatot, amit a város szociális terepmunkásai eljuttatnak minden iskolás gyermek szüleinek, vagy amely az iskola honlapjáról letölthető. A becsületbeli nyilatkozat újbóli leadása kötelező a 3 napot meghaladó hiányzás esetén.
5. A szülőnek be kell biztosítania gyermeke számára két arcmaszkot és egy csomag papír zsebkendőt.
6. Amennyiben a szülő a gyermekén a COVID-19 tüneteit tapasztalja, haladéktalanul értesíti erről a gyermeke orvosát és az iskola igazgatóját. A szülő köteles a gyermeke számára elrendelt karatén tényét is azonnal jelenteni az igazgatónak.
7.Ha a fertőzés tünetei a tanulón vagy az alkalmazottakon az iskolában jelentkeznek, haladéktalanul az iskolában erre a célra kijelölt, izolációs helyiségbe kell kísérni a személyt, majd biztosítani, hogy mielőbb elhagyja az iskolát, ill. jelenteni ezt az igazgatónőnek. Az intézmény ekkor a narancssárga, ill. piros fázisra vonatkozó intézkedéseket követi.
8. A tanítás menete a Közegészségügyi Hivatal által meghatározott alapelve szerint szerveződik: szájmaszk – távolságtartás – kézfertőtlenítés.
9. Az iskola biztosítja az épületbe való belépéskor a kézfertőtlenítést. Az osztálytermekben és az illemhelyeken szintén biztosított a napi többszöri kézmosás lehetősége.
10. Az iskola belső tereiben, illetve az iskolai intézményben 2020.9.2-től 2020.9.14-ig a felső tagozatos tanulóknak szájmaszk, a pedagógus alkalmazottaknak, a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottaknak és a nem pedagógus munkakört betöltő alkalmazottak számára a szájmaszk/védőpajzs használata kötelező. Az alsó tagozatos tanulóknak a szájmaszk viselése ajánlott.
11. 2020. szeptember 14-ig a tanulók lehetőség szerint ugyanabban a teremben tartózkodnak. Az osztálytermekben, amelyekben tartózkodnak a tanulók, intenzív és gyakori szellőztetés ajánlott a nap folyamán.
12. 2020. szeptember 18-ig az iskola tornaterme nem használható, a testnevelés órák a szabadban lesznek megtartva.
13. Az iskola biztosítja a kézfertőtlenítéshez szükséges eszközöket, a felületek napi szinten történő többszöri fertőtlenítését, a padló felmosását, a toalettek dezinfekcióját, takarítását.
14. A szülő nem léphet be az iskola épületébe, kivéve az alapiskola 0. évfolyamának törvényes képviselőit.